Helsingin sanomat OP-PohjolaElisa HOK-Elanto Holday InnAccenture Bob Helsinki

Kaikki esitykset

Klassinen musiikki

Artemis-kvartetti
Perjantai 19.8. klo 19
Konsertti on peruuntunut sairastapauksen vuoksi.
Avanti! & Kapsäkki & UMO: Mahagonny
Perjantai 19.8. - sunnuntai 21.8.
Mahagonnyn kaupungin noususta ja tuhosta kertova teos on jälleen ajankohtainen.
Rakkauslauluja – Liebeslieder
Lauantai 20.8. klo 19
Flyygelin mutkaan asettuu suomalaisen laulutaiteen nuori kärkikaarti.
Rautavaara: Vigilia
Sunnuntai 21.8. klo 19
Anna mysteerin koskettaa.
Steven Isserlis & Olli Mustonen
Maanantai 22.8. klo 19
Kansainväliset huippunimet esittävät teoksia Bachista Busoniin ja Sibeliukseen.
Ateljee Isserlis I
Tiistai 23.8. klo 18
Sellistien aateliin lukeutuva Steven Isserlis suunnittelee korkean profiilin ohjelmiston suomalaisille huippulahjakkuuksille.
Ateljee Isserlis II
Tiistai 23.8. klo 21
Sellistien aateliin lukeutuva Steven Isserlis suunnittelee korkean profiilin ohjelmiston suomalaisille huippulahjakkuuksille.
Le voyage – Matka maailman ympäri
3 esitystä alkaen torstai 25.8.
Leikkisä koko perheen tanssirunoelma vie tutkimusretkelle eri maanosien rytmeihin sekä kehon kieleen.
Ateljee Isserlis III
Torstai 25.8. klo 18
Sellistien aateliin lukeutuva Steven Isserlis suunnittelee korkean profiilin ohjelmiston suomalaisille huippulahjakkuuksille.
Ateljee Isserlis IV
Torstai 25.8. klo 21
Sellistien aateliin lukeutuva Steven Isserlis suunnittelee korkean profiilin ohjelmiston suomalaisille huippulahjakkuuksille.
RSO & Metzmacher: Ylösnousemus
Perjantai 26.8. klo 19
Monumentaalinen Ylösnousemussinfonia annetaan maailmankuulun kapellimestarin käsiin.
Yundi: Chopin
Sunnuntai 28.8. klo 18
Musikaalisen neron ensiesiintyminen Helsingissä.
Annette Dasch
Maanantai 29.8. klo 19
Säkenöivä berliiniläissopraano yltää kevyen ilmavasta rajun dramaattiseen.
Neue Vocalsolisten
Tiistai 30.8. klo 19
Uusien äänimaailmojen etsijät heittäytyvät ainutlaatuiseen seikkailuun.
Wunderkammer – Musiikkitalon avajaisklubi
Perjantai 2.9. klo 21
Musiikkitalon pienet salit avautuvat ensimmäistä kertaa yleisölle.
Jordi Savall: Istanbul
Lauantai 3.9. klo 19
Jordi Savall kuljettaa yleisön 1600-luvulle ja kiehtovaan metropoliin, jossa ei tunneta uskonnollisia tai kansojen välisiä rajoja.
Jordi Savall: Jerusalem
Sunnuntai 4.9. klo 18
Voiko musiikilla rakentaa rauhaa? Kyllä voi, uskoo vanhan musiikin asiantuntija Jordi Savall.

Huvila

Allen Toussaint
Perjantai 19.8. klo 19
Legendat korkkaavat Juhlaviikkojen Huvila-kauden.
Marcos Valle
Lauantai 20.8. klo 19
Brasilialaisen musiikin lähettiläs Marcos Valle taikoo auringon taivaalle kepeästi keinuvalla musiikillaan.
Ipanapa All Stars
Sunnuntai 21.8. klo 15
Huvilan sunnuntaissa tunnelma nousee kattoon Ipanapa All Starsin johdolla.
Lisa Ekdahl
Maanantai 22.8. klo 19
Persoonallinen ruotsalaistähti laulaa tiensä suoraan sydämeen.
AfroCubism
Tiistai 23.8. klo 19
AfroCubism taiteilee Kuuban ja Malin musiikkiperinteiden yhteisillä elementeillä.
Anna Eriksson & Irina Björklund
Keskiviikko 24.8. klo 19
Irina Björklundia ja Anna Erikssonia yhdistää musiikillisten lahjojen lisäksi rohkea ennakkoluulottomuus.
Fatoumata Diawara
Torstai 25.8. klo 19
Poppia, jazzia ja soulia afrikkalaiseen wassoulou-perinteeseen punova laulajatar täyttää Huvila-teltan lavan lämpimällä äänellään.
Jukka Poika & Sound Explosion Band ja Jätkäjätkät
Perjantai 26.8. klo 19
Rytmit reggaesta hiphoppiin ja groovesta folkiin täyttävät Huvila-teltan.
Ron Sexsmith
Lauantai 27.8. klo 19
Laulaja-lauluntekijä Ron Sexsmithin americanalla ja folkilla höystetty klassinen pop kaikuu kirkkaana ja lämpimänä.
The Creole Choir of Cuba
Sunnuntai 28.8. klo 16
Kuuban kätkettyihin musiikkihelmiin kuuluva The Creole Choir of Cuba johtaa sunnuntai-iltapäivän kreolimessun.
Carmen Souza
Maanantai 29.8. klo 19
Carmen Souzan akustinen ja intiimi jazz flirttailee afrikkalaisten rytmien kanssa.
La Bottine Souriante
Tiistai 30.8. klo 19
La Bottine Souriante soittaa hyvää tuulta ympärilleen yhdistämällä kanadanranskalaista kansanmusiikkia kelttisävyihin.
Renaud García-Fons
Keskiviikko 31.8. klo 19
Kontrabasson Paganini hurmaa värikkyydellään ja huikealla taituruudellaan.
Jarkko Martikainen & Kalle Ahola
Torstai 1.9. klo 19
Messias Puukkobulevardilla? Huvilan illassa pateettisuuden kulissit kaatuvat kätketyllä ivalla.
Paleface & Koiton Laulu
Perjantai 2.9. klo 19
Paleface ja Koiton laulu liputtavat oikeudenmukaisuuden ja rauhan puolesta.
Frá Íslandi – akustista ja elektronista Islannista
Lauantai 3.9. klo 19
Huvilan Islanti-illassa tunnelmoidaan Ólöf Arnaldsin, Snorri Helgasonin, Sin Fangin ja Múm DJ'sien kanssa.
Von Hertzen Brothers & Rubik
Sunnuntai 4.9. klo 19
Queenin esikuvakseen mainitsevat Von Hertzen Brothers ja Rubik yhdistävät voimansa ennennäkemättömässä musiikillisessa ja visuaalisessa tribuutissa.

Teatteri, tanssi, sirkus

Mart Kangro: Talk to Me
7 esitystä alkaen perjantai 19.8.
Juhlaviikoilla ensi-iltansa saava Talk To Me -teos pohtii esimerkiksi kysymyksiä esittämisestä ja esiintyjyydestä.
Avanti! & Kapsäkki & UMO: Mahagonny
Perjantai 19.8. - sunnuntai 21.8.
Mahagonnyn kaupungin noususta ja tuhosta kertova teos on jälleen ajankohtainen.
Eloge du Poil – Partanainen
Maanantai 22.8. - keskiviikko 24.8.
Ranskalainen sirkustaiteilija ja vatsastapuhuja Jeanne Mordoj sekoittaa lajityyppien ja sukupuoliroolien cocktailin.
Christoph Schlingensief: Via Intolleranza II
Keskiviikko 24.8. klo 19 ja torstai 25.8. klo 19
Euroopassa suurta innostusta herättänyt Via Intolleranza II jäi saksalaisen kulttiohjaajan Christoph Schlingensiefin viimeiseksi.
Liisa Risu: More or less love songs
4 esitystä alkaen keskiviikko 24.8.
Liisa Risun teoksen ideana on rakastuneen eri suuntiin poukkoilevat tunnetilat.
Viirus: Identity is a Myth
7 esitystä alkaen perjantai 26.8.
Viiruksen uusi sukupolvi tutkii, mikä meitä määrittää ja miten määrittelemme itsemme.
Sota näyttämöllä – taistelutaitojen teatteria Kiinasta
Tiistai 30.8. klo 19 ja keskiviikko 31.8. klo 19
Peking-oopperassa yhdistyvät Kiinan maakuntien teatterien parhaat puolet.
Oksanen & Kaunismaa: Kertomuksia keittiöstä
4 esitystä alkaen tiistai 30.8.
Kostonhimo taipuu valssiksi ja rasvaimu jenkaksi, kun naisen elämää tutkaillaan keittiöperspektiivistä.
Teatr Licedei: Pokatukha
Perjantai 2.9. - sunnuntai 4.9.
Teatr Licedein runollinen klovneria palaa Juhlaviikoille.
Lemi Ponifasio & MAU: Birds with Skymirrors
Perjantai 2.9. klo 19 ja lauantai 3.9. klo 19
Ihminen, luonto, myytit ja nykyaika kohtaavat samoalaisen Lemi Ponifasion henkeäsalpaavassa liikkeen sommitelmassa.
Samuel Beckett: Godota odottaessa
Torstai 15.9. klo 19
HUOM: Ensi-ilta siirtynyt!

Elokuva, kuvataide

Lyhyt varjo, pitkä matka – Rax Rinnekankaan maailma
Perjantai 19.8. - keskiviikko 31.8.
Tuottelias elo- ja valokuvaaja, kirjailija Rax Rinnekangas haluaa töillään tuoda valoa alati hämärtyvään maailmaan.
Terike Haapoja & Co: Edge of the World
Perjantai 19.8. - maanantai 31.10.
Terike Haapoja etsii installaation avulla pääsyä toiseuteen ja keinoa ylittää lajien väliset raja-aidat.
Michaël Borremans
Lauantai 20.8. - sunnuntai 9.10.
Belgialaisen kuvataiteilijan loihtima maailma käy keskustelua taiteen perinteen kanssa.
Jia Zhangke – Uusi kiinalainen elokuva
4 esitystä alkaen tiistai 23.8.
Itä-Aasian jättiläisen räjähdysmäinen taloudellinen ja yhteiskunnallinen murros filmikameran läpi katsottuna.
Mike Leigh
3 esitystä alkaen tiistai 23.8.
Nykyelokuvan johtohahmon kaikki pitkät elokuvat esitetään osana Juhlaviikkojen ohjelmistoa.
Sergio Leone: Dollaritrilogia
Perjantai 26.8. - lauantai 27.8. klo 17 - 01
Sergio Leonen Dollaritrilogia nähdään Taiteiden yönä Bio Rexissä. Mukana myös käsikirjoittaja Sergio Donati.
Peter von Bagh: Lastuja - taiteilijasuvun vuosisata
Sunnuntai 28.8. klo 19
Lahjakkaan ja monipuolisesti taiteellisen suvun tarina avautuu Peter von Baghin kerroksellisen kerronnan kautta.
Wim Wenders: Pina
Torstai 1.9. klo 18
"Tanssikaa, muuten olemme hukassa!"
Lasten leffasunnuntai
Sunnuntai 4.9.
Dumbo ja Valkoinen ilmapallo ihastuttavat, ihmetyttävät ja liikuttavat lasten leffasunnuntaina.

Lasten juhlaviikot

Ipanapa All Stars
Sunnuntai 21.8. klo 15
Huvilan sunnuntaissa tunnelma nousee kattoon Ipanapa All Starsin johdolla.
Mara ja Katti
6 esitystä alkaen tiistai 23.8.
Jännitystä ja huumoria pursuava satu ruokkii mielikuvitusta höysteenään ripaus vanhojen kunnon nuotiotarinoiden taikaa.
Le voyage – Matka maailman ympäri
3 esitystä alkaen torstai 25.8.
Leikkisä koko perheen tanssirunoelma vie tutkimusretkelle eri maanosien rytmeihin sekä kehon kieleen.
Cirko Pikkolo
Perjantai 26.8. - sunnuntai 28.8.
Lapsenkokoinen sirkusfestivaali perheille Suvilahden uudessa Cirko-keskuksessa.
Mä ja Niko
Keskiviikko 31.8. - sunnuntai 4.9.
Riku Immonen kulkee lasten tanssiteoksessaan yksinäisyyden ja ystävyyden, läheisyyden kaipuun ja itsenäistymisen ristipoluilla.
Teatr Licedei: Pokatukha
Perjantai 2.9. - sunnuntai 4.9.
Teatr Licedein runollinen klovneria palaa Juhlaviikoille.
Lasten leffasunnuntai
Sunnuntai 4.9.
Dumbo ja Valkoinen ilmapallo ihastuttavat, ihmetyttävät ja liikuttavat lasten leffasunnuntaina.

Art goes Kapakka

Art Goes Kapakka
Torstai 18.8. - lauantai 27.8.
Anna taiteen tulla lähelle: kaupungin kiinnostavimmissa ravintoloissa on tunnelma tiheimmillään.

Runokuu

Runokuu
Perjantai 26.8. - torstai 1.9.
Helsingin ainoa kirjallisuusfestivaali lähestyy eri taiteenlajeja lukulasit nenällään.

Stage

Stage - Helsingin teatterifestivaali
Keskiviikko 17.8. - keskiviikko 31.8.
Tarinoita vihasta ja rakkaudesta

Viapori Jazz

Viapori Jazz
Keskiviikko 24.8. - lauantai 27.8.
Viapori Jazzissa runous on sanoissa, musiikissa, kohtaamisissa; elokuisessa merituulessa, joka tuoksuu tämän kesän konserteissa.

Taiteiden yö

Eläimet kylässä
Perjantai 19.8. - perjantai 26.8.
Unimaailmasta karanneet karhut, sudet, hirvet ja pöllöt kyläilevät Ihmisten kaupungissa.
Taiteiden yö
Perjantai 26.8. - keskiviikko 30.11.
Taiteiden yö valloittaa kaupungin 26.8.

Kaupunkitapahtumat

Eläimet kylässä
Perjantai 19.8. - perjantai 26.8.
Unimaailmasta karanneet karhut, sudet, hirvet ja pöllöt kyläilevät Ihmisten kaupungissa.
Juhlaviikkoklubi
14 esitystä alkaen perjantai 19.8.
Kansallisteatterin Lavaklubin tiloissa ja myötävaikutuksella syntyy Juhlaviikkoklubi, festivaalin olohuone, yökerho ja kohtaamispaikka.
Runo kotiin
Sunnuntai 28.8. - keskiviikko 31.8.
Suomalaiset kärkirunoilijat ja kotinsa kirjallisuudelle avaavat helsinkiläiset kutsuvat mukaan kauniiden, hauskojen ja puhuttelevien sanojen äärelle.
Sisäpihat soimaan!
4 esitystä alkaen sunnuntai 28.8.
Elokuinen ilta hämärtyy, kadulle kantautuu hiljaisia säveliä – stadin sisäpihat heräävät henkiin.

Cirko Pikkolo

Cirko Pikkolo
Perjantai 26.8. - sunnuntai 28.8.
Lapsenkokoinen sirkusfestivaali perheille Suvilahden uudessa Cirko-keskuksessa.