Helsingin sanomat OP-PohjolaElisa HOK-Elanto Holday InnAccenture Bob Helsinki

Alla evenemang

Klassisk musik

Artemiskvartetten
Fredag 19.8. kl 19
INSTÄLLD PÅ GRUND AV SJUKDOMSFALL.
Avanti! & Kapsäkki & UMO: Mahagonny
Fredag 19.8. - söndag 21.8.
Kultverket aktualiseras med fräscha krafter.
Kärlekssånger - Liebeslieder
Lördag 20.8. kl 19
Med kärlekssånger introduceras vi i romantikens ståndsmässiga salonger.
Rautavaara: Vigilia
Söndag 21.8. kl 19
Låt dig beröras av mysteriet.
Steven Isserlis & Olli Mustonen
Måndag 22.8. kl 19
En av dagens främsta cellister som trollar fram en ofattbar palett av olika nyanser.
Ateljee Isserlis I
Tisdag 23.8. kl 18
Stjärncellisten Steven Isserlis har planerat ett program med hög profil för finländska toppbegåvningar.
Ateljee Isserlis II
Tisdag 23.8. kl 21
Stjärncellisten Steven Isserlis har planerat ett program med hög profil för finländska toppbegåvningar.
Le Voyage - En resa runt om världen
3 föreställningar fr.o.m. torsdag 25.8.
Ett lekfullt danspoem som för ut hela familjen på upptäcktsresa bland rytmer och kroppsspråk i olika världsdelar.
Ateljee Isserlis III
Torsdag 25.8. kl 18
Stjärncellisten Steven Isserlis har planerat ett program med hög profil för finländska toppbegåvningar.
Ateljee Isserlis IV
Torsdag 25.8. kl 21
Stjärncellisten Steven Isserlis har planerat ett program med hög profil för finländska toppbegåvningar.
RSO & Metzmacher: Uppståndelse
Fredag 26.8. kl 19
Den monumentala Uppståndelsesymfonin ges i händerna på en världsberömd dirigent.
Yundi: Chopin
Söndag 28.8. kl 18
Det unga musikgeniet besöker Helsingfors för första gången.
Annette Dasch
Måndag 29.8. kl 19
Dasch charmar med sin scennärvaro utan divalater.
Neue Vocalsolisten
Tisdag 30.8. kl 19
En vokalensemble som utforskar nya ljudvärldar och för oss på ett unikt äventyr.
Wunderkammer
Fredag 2.9. kl 21
Musikhusets mindre salar öppnas för första gången för publiken.
Jordi Savall: Istanbul
Lördag 3.9. kl 19
För den sakrala musiken är Istanbul som en smältdegel, där den ottomanska musiktraditionen förenas med den armeniska och sefard-judiska traditionen.
Jordi Savall: Jerusalem
Söndag 4.9. kl 18
Jerusalem är en resa genom den heliga stadens rika och kontroversiella kulturhistoria.

Huvilatältet

Allen Toussaint
Fredag 19.8. kl 19
Legenderna på scen.
Marcos Valle
Lördag 20.8. kl 19
Den brasilianska musikens ambassadör Marcos Valle trollar fram solen med sin lättsamt gungande bossa nova.
Ipanapa All Stars
Söndag 21.8. kl 15
I Huvilatältets söndag stiger stämningen i taket.
Lisa Ekdahl
Måndag 22.8. kl 19
Lisa Ekdahl spinner med sin eteriska röst.
AfroCubism
Tisdag 23.8. kl 19
I Huvilatältet uppträder den ursprungliga kubanska besättningen under Eliades Ochoas ledning.
Anna Eriksson & Irina Björklund
Onsdag 24.8. kl 19
Härliga kvinnor på scenen.
Fatoumata Diawara
Torsdag 25.8. kl 19
Fatoumata Diawaras musik bjuder på mjuka, dansanta stunder.
Jukka Poika & Sound Explosion Band och Jätkäjätkät
Fredag 26.8. kl 19
Rytmer från reggae till hiphop och från groove till folk fyller Huvila-tältet.
Ron Sexsmith
Lördag 27.8. kl 19
Singer-songwriter Ron Sexsmiths klassiska pop kryddad med americana och folk klingar klar och varm.
The Creole Choir of Cuba
Söndag 28.8. kl 16
Den dolda pärlan från Kuba stämmer upp med en ”söndagsmässa” som verkligen inte är någon andakt.
Carmen Souza
Måndag 29.8. kl 19
Portugisisk-kapverdianska Carmen Souzas varmhjärtade jazz flirtar med afrikanska rytmer.
La Bottine Souriante
Tisdag 30.8. kl 19
La Bottine Souriante vet precis hur man skall spela för att det goda humöret skall smitta av sig.
Renaud García-Fons
Onsdag 31.8. kl 19
Virtuosen på femsträngad kontrabas Renaud García-Fons trollar fram ljud ur sitt instrument som man inte trodde var möjliga.
Jarkko Martikainen & Kalle Ahola
Torsdag 1.9. kl 19
I Huvilatältets dubbelafton faller alla patetikens kulisser.
Paleface & Koiton Laulu
Fredag 2.9. kl 19
Paleface och Koiton Laulu försvarar rättvisa och fred.
Frá Íslandi - elektronisk och akustisk från Island
Lördag 3.9. kl 19
Under den isländska kvällen skapas stämning både akustiskt och elektroniskt.
Von Hertzen Brothers & Rubik
Söndag 4.9. kl 19
Konserten börjar med Von Hertzen Brothers och Rubiks fullånga spelningar. Som avslutning på kvällen uppträder de tillsammans på scenen med nyarrangemang av några av de ståtligaste ögonblicken i Queens produktion.

Teater, dans, cirkus

Mart Kangro: Talk to Me
7 föreställningar fr.o.m. fredag 19.8.
Den europeiskt kända och uppskattade estniska koreografens verk studerar frågor kring sceniskt uppträdande.
Avanti! & Kapsäkki & UMO: Mahagonny
Fredag 19.8. - söndag 21.8.
Kultverket aktualiseras med fräscha krafter.
Eloge du Poil – Skäggprydda kvinnan
Måndag 22.8. - onsdag 24.8.
Den franska cirkusartisten och buktalaren Jeanne Mordoj blandar upp genrerna och könsrollerna till en cocktail.
Christoph Schlingensief: Via Intolleranza II
Onsdag 24.8. kl 19 och torsdag 25.8. kl 19
Hur kan vi hjälpa Afrika, då vi inte ens kan hjälpa oss själva? Denna internationella storuppsättning blev den tyske kultregissören Christoph Schlingensiefs sista.
Liisa Risu: More or less love songs
4 föreställningar fr.o.m. onsdag 24.8.
Som drivmedel för Festspelens beställningsdansverk används den förälskades känslolägen som drar i olika riktningar.
Viirus: Identity is a Myth
7 föreställningar fr.o.m. fredag 26.8.
Viirus' nya generation utforskar vad det är som kännetecknar oss och hur vi defi nierar oss själva.
Krig på scen - stridskonst och teater från Kina
Tisdag 30.8. kl 19 och onsdag 31.8. kl 19
Kinas bästa virtuoser visar upp hisnande akrobatik, våldsamma kampscener, färggranna kostymer och masker.
Oksanen & Kaunismaa: Kertomuksia keittiöstä
4 föreställningar fr.o.m. tisdag 30.8.
Hämndlystnaden övergår i vals och fettsugningen i jenka, då kvinnans liv betraktas ur köksperspektiv.
Teatr Licedei: Pokatukha
Fredag 2.9. - söndag 4.9.
De hejdlöst roliga och skälmska clownerna är tillbaka.
Lemi Ponifasio & MAU: Birds with Skymirrors
Fredag 2.9. kl 19 och lördag 3.9. kl 19
I samoanen Lemi Ponifasios hisnande nydansverk möts människan och naturen, myter och nutid.
Samuel Beckett: I väntan på Godot
Torsdag 15.9. kl 19
OBS! Premiär och augusti-september månadsskiftets föreställningar har flyttats senare.

Bildkonst, film

Kort skugga, lång resa
Fredag 19.8. - onsdag 31.8.
Den produktive filmaren och fotografen, författaren Rax Rinnekangas vill med sina arbeten sprida ljus i en allt mörkare värld.
Terike Haapoja & Co: Edge of the World
Fredag 19.8. - måndag 31.10.
Hur ser världen ut med andra ögon?
Michaël Borremans
Lördag 20.8. - söndag 9.10.
Den belgiske bildkonstnären trollar fram en värld som för en dialog med konsttraditionen.
  Jia Zhangke – Nya kinesiska film
4 föreställningar fr.o.m. tisdag 23.8.
Itä-Aasian jättiläisen räjähdysmäinen taloudellinen ja yhteiskunnallinen murros filmikameran läpi katsottuna.
Mike Leigh
3 föreställningar fr.o.m. tisdag 23.8.
Leighs filmer handlar om ett vanligt liv som är fullt av teaterns förtrollning.
Sergio Leone: Dollartrilogin
Fredag 26.8. - lördag 27.8. kl 17 - 01
Sergio Leones “spaghettiwesterns” För en handfull dollar, För några få dollar mer och Den gode, den onde, den fule presenteras i Bio Rex på Konstens natt.
Peter von Bagh: Lastuja - Taiteilijasuvun vuosisata
Söndag 28.8. kl 19
Von Baghs krönika om en mångsidigt begåvad konstnärssläkt öppnar sig genom en berättarteknik på flera plan.
Wim Wenders: Pina
Torsdag 1.9. kl 18
”Dance, dance, otherwise we are lost!”
Barnens biosöndag
Söndag 4.9.
Dumbo ja Valkoinen ilmapallo ihastuttavat, ihmetyttävät ja liikuttavat lasten leffasunnuntaina.

Barnens festspel

Ipanapa All Stars
Söndag 21.8. kl 15
I Huvilatältets söndag stiger stämningen i taket.
Mara ja Katti
6 föreställningar fr.o.m. tisdag 23.8.
Råttkungen håller hov på Stadshuset och tar med sig vännerna Mara och Katti ut på äventyr.
Le Voyage - En resa runt om världen
3 föreställningar fr.o.m. torsdag 25.8.
Ett lekfullt danspoem som för ut hela familjen på upptäcktsresa bland rytmer och kroppsspråk i olika världsdelar.
Cirko Pikkolo
Fredag 26.8. - söndag 28.8.
Cirkusfestival i barnformat för hela familjen i det nya Cirko-centret i Södervik.
Mä ja Niko
Onsdag 31.8. - söndag 4.9.
I sitt dansverk för barn rör sig Riku Immonen i korselden mellan ensamhet och vänskap, längtan efter närhet och frigörelse.
Teatr Licedei: Pokatukha
Fredag 2.9. - söndag 4.9.
De hejdlöst roliga och skälmska clownerna är tillbaka.
Barnens biosöndag
Söndag 4.9.
Dumbo ja Valkoinen ilmapallo ihastuttavat, ihmetyttävät ja liikuttavat lasten leffasunnuntaina.

Art goes Kapakka

Art Goes Kapakka
Torsdag 18.8. - lördag 27.8.
Låt kulturen komma dig nära: tät stämning på stadens mest intressanta restauranger.

Diktmånaden

Diktmånen
Fredag 26.8. - torsdag 1.9.
Helsingfors enda litteraturfestival nalkas olika konstgenrer med läsglasögonen på näsan.

Stage

Stage
Onsdag 17.8. - onsdag 31.8.
Berättelser om hat och kärlek.

Viapori Jazz

Viapori Jazz
Onsdag 24.8. - lördag 27.8.
Det finns poesi i orden, musiken, mötena vid Viapori Jazz.

Konstens natt

Djur som gäster
Fredag 19.8. - fredag 26.8.
Björnar, vargar och harar som rymt från drömmarnas värld gästar Människornas stad.
Konstens natt
Fredag 26.8. - onsdag 30.11.
Konstens natt 26.8.

Ute på stan

Djur som gäster
Fredag 19.8. - fredag 26.8.
Björnar, vargar och harar som rymt från drömmarnas värld gästar Människornas stad.
Festivalklubben
14 föreställningar fr.o.m. fredag 19.8.
Festspelen bygger sin egen festivalklubb på Nationalteaterns Lavaklubi.
Dikter i hemmen
Söndag 28.8. - onsdag 31.8.
Diktambassadörer i våra vardagsrum!
Klang på innergården!
4 föreställningar fr.o.m. söndag 28.8.
Natten sänker sig över augustikvällen, stillsamma toner hörs ända ut på gatan - stans innergårdar vaknar till liv.

Cirko Pikkolo

Cirko Pikkolo
Fredag 26.8. - söndag 28.8.
Cirkusfestival i barnformat för hela familjen i det nya Cirko-centret i Södervik.